Moving time  5 godzin 35 minut

Czas  9 godzin 19 minut

Współrzędne 3687

Uploaded 13 lutego 2020

Recorded lutego 2020

-
-
345 m
1 m
0
5,0
9,9
19,83 km

Obejrzane 349 razy, pobrane 10 razy

w pobliżu Yenifoça, İzmir (Türkiye)

İlk kez yürüyeceğimiz parkurumuza, Yenifoça'da içtiğimiz sabah çaylarından sonra başladık.
Yenifoça'nın güneybatısında kalan tepeye patikaları izleyerek tırmanmaya başladık. Yukarılara çıktıkça patikalar kaybolmaya başladı. İkinci kilometreden sonra, çam ormanları arasında oldukça sık dikenli azgan çalıları, pürenler, ağaç çileği (kocayemiş), pırnal gibi makilikler yürümemizi zorlaştırdı. Bir saat kadar bu bölümde çabaladıktan sonra, bu sıkıntılı bölümden kurtulup sırttaki orman yoluna ulaştık. Yine güneybatı yönüne doğru orman yolundan devam ettik. Bu orman yolunda kısa bir yürüyüşten sonra patikalar aramaya başladık. Bulduğumuz bir patikayı izleyerek, rotamız üzerinde, karşı sırtlarda gördüğümüz büyük bir kayayı hedef aldık. Bir iki iniş çıkıştan sonra yine orman yolu, yine patika derken kayalık tepeye tırmandık. Bir kaç dakika güzel manzaralar izledik. Çandarlı yarımadası, Midilli Adası, batıda Karaburun yarımadası, Foça kıyıları hava net olunca çok güzel görülebiliyordu. Biraz fotoğraf çekme molasından sonra, tepeden batıya doğru yine orman yoluna indik.
Burada bizi bir askeri araç karşıladı. Görevlilerle tanıştık, amacımızı ve durumumuzu açıkladık. Bölgenin askeri tatbikat sahası olduğunu, tatbikatlar sırasında sıkıntı yaşayabileceğimizi, her yere uyarı tabelaları koymalarının mümkün olmadığını bize nazik bir dille belirttiler. Sonra Foça'ya doğru izleyebileceğimiz yolu da bize tarif ettiler. Kendilerine teşekkür edip yolumuza devam ettik.
Kayalık tepeden 2,5 aşağılara doğru yürüdükten sonra, eski bir bağ evi arazisinde yemek için mola verdik. Moladan sonra yine patikalara girdik. 4 km yürüdükten sonra Yenifoça-Foça yolu kenarına indik. Yol kenrından Foça merkezine kadar yürüyüp parkurumuzu tamamladık.
Parkur boyunca hiç su kaynağı yok. Macerayı, dikenli çalılıkları, patikasız ve bol iniş-çıkışları sevmeyenlere bu parkur kesinlikle önerilmez. Tabii bir de askeri eğitim/tatbikat alanı olması da göz önüne alınmalıdır.
Zdjęcie

YENİFOÇA

Skrzyżowanie

PATİKA

Skrzyżowanie

SIRT ORMAN YOLU

Panorama

MANZARA

Panorama

DELİKKAYA

Piknik

MOLA

Zeytinlikler içinde, eski bir bağ evi arazisi. Çevrede birkaç adet daha eski ev kalıntıları var. Güneye bakan kuytu bir yer. Şubat ayında, hava güneşli de olunca bizim için güzel bir mola yeri oluverdi.
Panorama

BESİ ÇİFTLİĞİ

Mola yaptığımız yerin güneyide kalan düz bir alan. Etrafı tel örgülerle çevrili, ekin ekili büyük bir tarla ve besi çiftliği var. Karşılaştığımız çobandan aldığımız bilgilere göre büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriliyormuş. Bu çiftlikte 5-6 adet çoban köpeği de bizleri karşıladı. Tatlı dille uysallaştılar, arkadaşlarımız korkmadan sevdi bile...
Panorama

BESİ ÇİFTLİĞİ

Panorama

FOÇA YAMAÇLARI

Panorama

FOÇA YAMAÇLARI 2

Panorama

FOÇA

Waypoint

FOÇA MERKEZ

Panorama

FOÇA'DA AKŞAM

Waypoint

FOÇA

Komentarze

    You can or this trail