Czas  jedna godzina 25 minut

Współrzędne 279

Uploaded 2 kwietnia 2016

Recorded marca 2016

-
-
733 m
557 m
0
0,9
1,8
3,5 km

Obejrzane 727 razy, pobrane 23 razy

w pobliżu Eslāmābād, Khuzestan (Iran)

قلعه شاداب در حقیقت بر بلندای کوهی به همین نام و در ضلع جنوبی روستای اسلام اباد در کنار سد دز قرار دارد. این قلعه طبیعی بیشتر به صورت دست کند در دل دیواره های کوه و غارها ایجاد شده و تا کمتر از صد سال پیش نیز ساکنانی داشته است.
دور تا دور این کوه که قله ای تخت و پهناور دارد با دیواره هایی احاطه شده است که ارتفاعشان تا هفتصد متر نیز میرسد. تنها یک راه به بالای ان وجود دارد که توسط انسان ایجاد شده و امروزه نیز از ان باید بالا رفت تا به قلعه رسید.
می گویند راهی بسیار خطرناک نیز در نزدیکی های تاج سد دز قرار دارد که به ان راه صیاد رو می گویند.
به هر حال برای رفتن به قلعه شاداب بایست به اسلام اباد رفت، روستایی که حدودا در 40 کیلومتری شمال دزفول قرار دارد. در میانه راه دزفول به شهیون ودر کیلومتر 35 خروجی این روستا در سمت چپ جاده پیداست. قبل از آن نیز ( شاید سه کیلومتر زودتر) روستای بیشه بزان قرار دارد.
ما در غروب روز دهم فروردین سال 95 و بعد از بازگشت از منطقه دیدنی کول خرسان از این قلعه دیدن کردیم. البته اگر بر روی قله به سمت سد حرکت کنیم میتوان شاهد دریاچه و تاج سد نیز بود. ظاهرا تا سالها پیش این منطقه از زیست گاههای گوزن زرد ایرانی نیز بوده است که متاسفانه الان بصورت وحشی در طبیعت وجود ندارند و در دشت ناز ساری و البته در
شمال اسراییل و به صورت محافظت شده قابل مشاهده اند.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------این قلعه با دارا بودن حدود ۱۰ کیلومتر طول و ۴ کیلومتر عرض یکی از بزرگترین قلعه های طبیعی ایران میباشد.
دیواره های آن در دوره چهارم زمین شناسی و به سبب ریزش یکپارچه و عمودی دیواره های بنا و همچنین فرسایش ناشی از طغیان رودخانه پدید آمده اند. که ارتفاع این دیوارها در بلندترین نقطه به ۷۰۰ متر و در کوتاهترین نقطه به ۳۰ متر میرسد. این قلعه با بسیاری دیگر از بنا های قدیمی که نام قلعه برخود دارند متفاوت است اول اینکه که کاملا در داخل کوه کنده شده است و دوم اینکه بناهای ساخته شده با خشت و سنگ و گل کم و محدود به یک بنای ذخیره آب است . گفته می شود اینجا محلی بوده است که اهالی منطقه برای فرار از دست راهزنان به اینجا پناه می آورده اند ولی مطمئنا در دوره هایی نیز خود مقر جنگجویان بوده است.
قلعه از موقعیت بسیار عالی استراتژیکی برخوردار است و دسترسی به آن تقریبا غیر ممکن و تنها محدود به یک مسیر باریک و صعب العبور از دیواره شمالی می باشد.
این قلعه در دوره ساسانیان و قبل از آن به نامهای "دژ انوشبرد" یا "گیلی گردا " و یا " دژ فراموشی " معروف بوده و در آن آثاری شامل آسیاب بادی ، حوض آب انبار و غارهایی که جهت زندگی و یا انبار غلات و مواد غذایی منطقه بوده وجود دارد.
نقل از سایت همگردی
Waypoint

ارامستان

ارامستان
Przełęcz

تنها راه عبور به بالاي قلعه شاداب

تنها راه عبور به بالاي قلعه شاداب
Waypoint

پرچم

پرچم
Jaskinia

غار

غار

Komentarze

    You can or this trail