Pobierz

Długość śladu

23,66 km

Poziom trudności

Trudny

zejść

438 m

Max elevation

228 m

Trailrank

73 4,3

Min elevation

3 m

Trail type

One Way

Moving time

5 godzin 52 minut

Czas

9 godzin 38 minut

Współrzędne

4509

Uploaded

22 sierpnia 2020

Recorded

sierpnia 2020
 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
Be the first to clap
3 Opinie
 
Share
-
-
228 m
3 m
23,66 km

Obejrzane 336 razy, pobrane 5 razy

w pobliżu Bahçeköy, İstanbul (Türkiye)

Bahçeköy - Kumköy
İSTANBULU'UN AKCİĞERİ KUZEY ORMANLARI

İstanbul ormanları insan etkisiyle en fazla zarar gören doğal alanlardan biridir. Yaşam savunucuları ve biz doğa severler Trakya, İstanbul ve Anadolu'nun; su, nefes, yaşam kaynağı Kuzey Ormanları'nın "Muhafaza Ormanı" ilan edilerek mutlak korumaya alınması, her türlü rant ve yağma projesine derhal kapatılması gerektiğini düşünüyoruz. Eşsiz bir ekosistemler birliği olan Kuzey Ormanları, Marmara bölgesinin en büyük ve en önemli yaşam kaynağıdır. Kuzey Ormanları, Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyı kuşağı boyunca, batıda Istranca Dağları'ndan doğuda Sakarya Nehri'ne uzanan; idari açıdan Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinin kuzey kısımlarını oluşturan ve bu illerin yerleşim alanları için yaşamsal önem taşıyan ekosistemler bütünüdür.
Kuzey Ormanları, deniz seviyesine yakın, genellikle kışın yaprağını döken geniş yapraklı ağaçlardan oluşan, az müdahale görmüş alanlarda oldukça verimli ve iyi gelişme gösteren ormanlardan oluşmaktadır. Bu bütüncül ekosistemler kuşağı, üç farklı iklim bölgesinin buluşma ve geçiş alanını oluşturmasıyla son derece zengin bir biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu çeşitlilik, yaklaşık 3.000 farklı bitki türünü, 46 ağaç türünü, 2.800 civarında otsu bitki türünü ve endemik bitki taksonlarını barındırmaktadır. Kuzey Ormanları aynı zamanda 48 adet memeli, 350 adet kuş, 350 adet balık ve 45 adet sürüngen/kurbağa türünün yaşam alanı ve dünyanın önemli kuş göç yollarındandır. Orman, açık alan, sulak alan, kayalık, kumul, longoz gibi çok farklı ekosistemlere sahip Kuzey Ormanları'nda 15 adet Önemli Doğa Alanı (ÖDA) bulunmaktadır.
Marmara Bölgesi'nin kuzeyinde Neolitik dönemden bugüne uzanan yerleşim sürekliliği sonucunda, Kuzey Ormanları, zengin doğal varlıklarına ek olarak, önemli bir kültürel miras birikimine de ev sahipliği yapmaktadır. Orman köyleri, arkeolojik varlıklar, kaleler, köprüler, tarihi yollar, su kemerleri ve endüstri mirası yapıları Kuzey Ormanları'ndaki kültür varlıklarının başlıcalarıdır.
Zdjęcie

Topuzlu Bendi

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Geniş Yol

Zdjęcie

Gölet

Zdjęcie

Denizi gördük

Zdjęcie

Uskumruköy

Uskumruköy den yolu bırakmadan Kilyos a doğru devam edin. Biz köprü ayağından geçelim dedik. Her taraf citlerle kapalı geçilmiyor.
Zdjęcie

Otoyol

Most

Köprü Altı

Zdjęcie

Yol

Zdjęcie

Kilyos

Zdjęcie

Patika

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Demirciköy Kahve

İSTANBULU'UN AKCİĞERİ KUZEY ORMANLARI İstanbul ormanları insan etkisiyle en fazla zarar gören doğal alanlardan biridir. Yaşam savunucuları ve biz doğa severler Trakya, İstanbul ve Anadolu'nun; su, nefes, yaşam kaynağı Kuzey Ormanları'nın "Muhafaza Ormanı" ilan edilerek mutlak korumaya alınması, her türlü rant ve yağma projesine derhal kapatılması gerektiğini düşünüyoruz. Eşsiz bir ekosistemler birliği olan Kuzey Ormanları, Marmara bölgesinin en büyük ve en önemli yaşam kaynağıdır. Kuzey Ormanları, Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyı kuşağı boyunca, batıda Istranca Dağları'ndan doğuda Sakarya Nehri'ne uzanan; idari açıdan Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinin kuzey kısımlarını oluşturan ve bu illerin yerleşim alanları için yaşamsal önem taşıyan ekosistemler bütünüdür. Kuzey Ormanları, deniz seviyesine yakın, genellikle kışın yaprağını döken geniş yapraklı ağaçlardan oluşan, az müdahale görmüş alanlarda oldukça verimli ve iyi gelişme gösteren ormanlardan oluşmaktadır. Bu bütüncül ekosistemler kuşağı, üç farklı iklim bölgesinin buluşma ve geçiş alanını oluşturmasıyla son derece zengin bir biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu çeşitlilik, yaklaşık 3.000 farklı bitki türünü, 46 ağaç türünü, 2.800 civarında otsu bitki türünü ve endemik bitki taksonlarını barındırmaktadır. Kuzey Ormanları aynı zamanda 48 adet memeli, 350 adet kuş, 350 adet balık ve 45 adet sürüngen/kurbağa türünün yaşam alanı ve dünyanın önemli kuş göç yollarındandır. Orman, açık alan, sulak alan, kayalık, kumul, longoz gibi çok farklı ekosistemlere sahip Kuzey Ormanları'nda 15 adet Önemli Doğa Alanı (ÖDA) bulunmaktadır. Marmara Bölgesi'nin kuzeyinde Neolitik dönemden bugüne uzanan yerleşim sürekliliği sonucunda, Kuzey Ormanları, zengin doğal varlıklarına ek olarak, önemli bir kültürel miras birikimine de ev sahipliği yapmaktadır. Orman köyleri, arkeolojik varlıklar, kaleler, köprüler, tarihi yollar, su kemerleri ve endüstri mirası yapıları Kuzey Ormanları'ndaki kültür varlıklarının başlıcalarıdır.
Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

3 Opinie

 • Zdjęcie KAMPTREK

  KAMPTREK 1 lis 2020

  I have followed this trail  View more

  Parkurun Belgrat Ormanları kısmı güzel Bi ara köprüye denk geldik geçerken biraz uğraştık.

 • Zdjęcie mel6677

  mel6677 2 lis 2020

  I have followed this trail  View more

  Başlangıç kısmı Belgrat Ormanları güzel ancak daha sonra otoban altından geçmek gerekiyor. Burada tel örgüler sorun oluyor. Bu nedenle yolu takip edin.

 • Zdjęcie gezeninsan969

  gezeninsan969 2 lis 2020

  I have followed this trail  View more

  çok beğenmedim rotayı çok çalı çırpı var. yine de iyi yürüyüşler dilerim.

You can or this trail