Pobierz

Długość śladu

11,07 km

Poziom trudności

Średni

zejść

215 m

Max elevation

167 m

Trailrank

54 5

Min elevation

54 m

Trail type

Loop

Moving time

3 godzin 7 minut

Czas

5 godzin 26 minut

Współrzędne

1778

Uploaded

10 marca 2021

Recorded

marca 2021
 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
Be the first to clap
4 Opinie
 
Share
-
-
167 m
54 m
11,07 km

Obejrzane 28 razy, pobrane 2 razy

w pobliżu Bahçeköy, İstanbul (Türkiye)

13 arkadaş Bahçeköy'de başlayıp Atatürk Arboretumu'ndan sonra yine Bahçeköy'de biten 11 km'lik bir yürüyüş yaptık.

Atatürk Arboretumu

Belgrad Ormanı'nın doğal bitki örtüsü içinde kurulmuş olan arboretum,İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü içerisindeki Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı bir işletme şefliğidir; mülkiyeti ve finansmanı Orman Genel Müdürlüğü'ne aittir.


1949'da Orman Fakültesi öğretim üyelerinden Hayrettin Kayacık'ın Orman Genel Müdürlüğü'ne önerisiyle Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz asfaltı kenarındaki 38 hektarlık bir alanda arboretum kurma çalışmaları başladı. Arboretumun projesini hazırlaması için Sorbon Üniversitesi Botanik Bahçesi enspektörlerinden Camille Guine İstanbul'a davet edildi. 1959-1961 arasında süren ancak süren proje çalışmaları ödenek yokluğu nedeniyle yarım kaldı ancak alt yapı ve dikim çalışmaları 1982 yılına kadar devam etti. 1982'de Atatürk'ün 100. doğum yılı kutlamaları nedeniyle Atatürk Arboretumu adını aldı ve Orman Bakanlığı İşletme Şefliği statüsü kazandı.

BÜYÜK BENT
İstanbul’un kuzeyindeki Belgrad ormanında Mimar Sinan’ın yaptığı Kırkçeşme isalesinin doğu kolu üzerinde bulunmaktadır. Büyük Bent, Belgrad Bendi veya Büyük Belgrad Bendi diye de anılır. Bu bent Belgrad deresi de denilen Topuz deresi üzerindeki Topuz Bendi’nin mansabında ve harap Belgrad köyünün hemen güneyindedir.
Büyük Bent’i ilk defa kimin yaptırdığı kesin olarak bilinmemektedir. Geç Roma devrinde bu bölgede yapılan isale hattı ile beraber inşa edilmiş olması kuvvetle muhtemeldir. Mimar Sinan, Kırkçeşme isalesini inşa ederken çok eski zamanlardan kalan su tesislerini gördüğünü ve bunların bir bölümünü kullandığını Tezkiretü’l-bünyân’da anlatmaktadır. Bendin üzerinde bugün mevcut olan III. Ahmed’in koydurduğu kitâbedeki, “Yapıp mecrâsın İstanbul’a âbı getirmişti / Cenâb-ı Hazret-i Fâtih Mehemmed Han Cem-pâye” beytine dayanarak bu bendin Fâtih tarafından yaptırıldığı ileri sürülmektedir. Ancak 1542-1550 yılları arasında bu bölgeyi gezen Gyllius, Roma devrinde yapılan isalenin bütün kemerlerinin tamamen harap durumda olduğunu yazdığına göre, Fâtih bu bendi yaptırmış olsa bile kemerler bulunduğu için suyun İstanbul’a akıtılması mümkün değildir. Yeni araştırmalar, Roma devrinde yapılan Belgrad ormanından su getirme tesisinin, Cebeciköy’den başlayarak Bozdoğan Kemeri’nin altındaki Fâtih’in yaptırdığı ve sonra Kırkçeşme diye adlandırılan çeşmelere kadarki isale hattının Fâtih tarafından yeniden inşa ettirildiğini ortaya çıkarmıştır. Şemseddin Sâmi Kāmûsü’l-a‘lâm’da, bu bendin 364’ten 368’e kadar (378 olacak) hüküm süren Valens zamanında yapıldığını, daha sonra Sultan Süleyman Han tarafından tamir ve tâdil edilerek günümüzde Belgrad Büyük Bendi olarak anıldığını söyler. Dalman, Geç Roma devrinde Belgrad ormanındaki isale hattının ve kemerlerinin Theodosios (379-399) zamanında yapıldığı kanaatindedir.
Mimar Sinan Tezkiretü’l-bünyân’da kendi yaptığı bütün kemerleri adlarıyla verirken yalnız Kovukkemer’den “evvel bent kemeridir” diye bahseder. Bu ifadeden Kırkçeşme isalesinde bir bendin mevcut olduğu açıkça anlaşılır. Ayrıca Mimar Sinan tarafından yapıldığı sanılan Kırkçeşme isale hattı krokisinde (TSMK, III. Ahmed, nr. H 1815) Büyük Bent’in yerinde havuza benzer bir şekil çizilmiştir. Bütün bunlar o devirde Büyük Bent’in mevcut olduğunu ispat eder. Bugünkü bent 1563’te Kanûnî Sultan Süleyman tarafından yeniden inşa veya tamir ettirilmiş, 1723-1724 yıllarında III. Ahmed ve 1748’de I. Mahmud tarafından tekrar yaptırılmış, 1900’de ise II. Abdülhamid tarafından yükseltilmiştir.

KİRAZLI BENT TABİAT PARKI
Tabiat Parkı, Eyüp'te Belgrad Ormanı içinde yer almaktadır . Bahçeköy'ün batısında ve Kemerburgaz'ın doğusunda yaklaşık 6 km (3,7 mil) uzaklıktadır .  Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2011 yılında tabiat parkı ilan edilen alan, Belgrad Ormanı içindeki dokuz tabiat parkından biridir. Yaklaşık 19,14 hektarlık (47,3 dönüm) bir alanı kaplamaktadır. Sit alanı adını 1818 yılında Kirazlı Deresi'nde Osmanlı padişahı II.Mahmud (1808-1839) tarafından yaptırılan Kirazlıbent barajından almıştır. 
Doğa parkı, ziyaretçiler için günlük olarak yürüyüş , bisiklet ve piknik gibi açık hava rekreasyon aktiviteleri sunmaktadır . Çocuklar için oyun alanları var. Ziyaretçiler ve araçlar için giriş ücretlidir.
Skrzyżowanie

Belgrad Ormanı giriş kapısı

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Yürüyüş pisti

Zdjęcie

Fotoğraf

Büyük bend
Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Kirazlı Bend

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Atatürk Arberoturyumu yolu

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Atatürk Arberoturyumu

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Fotoğraf

Zdjęcie

Kapı

Zdjęcie

Fotoğraf

4 Opinie

 • saadetpeser 10 mar 2021

  I have followed this trail  View more

  Çok güzel bir parkur. Kolay bir rota

 • Zdjęcie BOYTREK

  BOYTREK 10 mar 2021

  Teşekkürler

 • Zdjęcie E. Emre Yilmaz

  E. Emre Yilmaz 15 mar 2021

  I have followed this trail  zweryfikowane  View more

  Cok guzel bir yuruyus, ozellikle Kirazli Bent sonrasi. Ataturk Arboretum calisanlari epeyce sikintili, parktan yola cikista sorun cikariyor, alternatif bir rota daha iyi olur. Tesekkurler bu guzel yuruyus icin.

 • Zdjęcie BOYTREK

  BOYTREK 15 mar 2021

  Teşekkürler

You can or this trail