• Zdjęcie BİSİKLETLE ALADAĞLAR (RİNG) TURU 3. GÜN (Aladağ-Kapıkaya Kanyonu-Hacıkırı)
 • Zdjęcie BİSİKLETLE ALADAĞLAR (RİNG) TURU 3. GÜN (Aladağ-Kapıkaya Kanyonu-Hacıkırı)
 • Zdjęcie BİSİKLETLE ALADAĞLAR (RİNG) TURU 3. GÜN (Aladağ-Kapıkaya Kanyonu-Hacıkırı)
 • Zdjęcie BİSİKLETLE ALADAĞLAR (RİNG) TURU 3. GÜN (Aladağ-Kapıkaya Kanyonu-Hacıkırı)
 • Zdjęcie BİSİKLETLE ALADAĞLAR (RİNG) TURU 3. GÜN (Aladağ-Kapıkaya Kanyonu-Hacıkırı)

Czas  10 godzin 22 minut

Współrzędne 460

Uploaded 26 października 2013

Recorded października 2013

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
1 249 m
120 m
0
19
38
75,22 km

Obejrzane 4313 razy, pobrane 27 razy

w pobliżu Aladağ, Adana (Türkiye Cumhuriyeti)Ad: aladağ


Başlangıç ​​zamanı: 10/13/2013 07:47

Varış zamanı: 10/17/2013 17:34

Mesafe: 363,
2 km (105:47)

Hareket süresi: 86:31

Ortalama hız: 3,
4 km/h

Ort. hareket hızı: 4,
2 km/h

Maks. hız: 240,
5 km/h

Minimum rakım: 119 m

Maksimum rakım: 1814 m

Yükselme hızı: 364,
8 m/h

Alçalma hızı: -708,
7 m/h

İrtifa kazancı: 8462 m

İrtifa kaybı: -8315 m

Yükselme süresi: 23:11

Alçalma süresi: 11:43
Aladağ ilçesinde sabahın ilk ışıklarıyla, Aladağların manzarasında açıyoruz gözlerimizi. Bol tırmanışlarla geçen bir günün ardından, dinlenmiş ve zinde kalkıyor ve güzel bir kahvaltı ile turumuzun 3. gününe başlıyoruz. Bu günde öncelikle bir müddet tırmanacak ve uzun bir inişten sonra Kapıkaya Kanyonu bölgesine ulaşacağız.

Kampımızı Aladağ ilçesinin Adana çıkışı yönünde bir benzin istasyonun arkasında bulunan çim sahanın kenarında uygun bir yere atmıştık.

Doğa da olmak ve kısıtlı imkanlar yaratıcı güçleri ortaya çıkartıyor. Çadır kazıklarını şiş olarak kullanarak sucuklarımızı pişiriyor ve sıcacık çorbalarımızla birlikte yudumluyoruz.

Aladağ ilçesini çıktıktan sonra tepe noktada sağa Meydan Yaylası istikametine yol ayrılarak bu yöne devam ediyoruz. Yaklaşık olarak 6 km lik bir tırmanış bizi oldukça zorluyor. Belki tüm parkurun en zorlu tırmanışı burasıdır. 6 km olmasına rağmen çok dik bir eğime sahiptir. Taa ki Meydan Yaylasına kadar devam etmektedir. Meydan Yaylasından sonra inişe başlayarak manzara eşliğinde güzel havanın tadını çıkarmaya başlıyoruz.

Öğle yemeğini yemek için uygun bir yer aramakta iken Beydemir Köyün'de yol kenarındaki bir evden gelen daveti geri çevirmiyor ve misafirleri oluyoruz. Misafirperverlikleri, sıcakkanlılıkları, güleryüzleri ve hoş sohbetleri için teşekkür ediyoruz.

Odun közünde yapılan tavşan kanı çayın ve sohbetin tadına doyamıyoruz. Ancak yolumuz uzun ve onümüzde bilinmeyenlerle dolu bir geçit var. Vedalaşarak ayrılıyoruz.

Karaisali ilçesi Meydanı.
Karaisalı ilçesini çıktıktan 5-6 km sonra Kapıkaya Kanyonu görülmeye başlamaktadır. Uzakta ki görüntüsüyle dahi insanı büyülemektedir.

Kapıkaya Kanyonu girişinde ki Köprü geçilerek devam edildiğinde Pozantı-Adana Karayolu varılmaktadır. Yine aynı yönde devam ederek Demirçit Köyü yoluna dönülerek devam edildiğinde de Hacıkırı Köyüne ulaşılmaktadır.

Yaptığımız araştırma ve bölgeden fikir sahibi olan kişiler ve Kanyon içerisinden gelen insanlardan aldığımız bilgiler Kanyon içerisinden bisikletle geçişin mümkün olamayacağı yönünde idi. Olumsuzluklar karşısında bir müddet ikilemde kaldık, ne yapacağımız konusunda karar veremedik. Sonra tüm macera heyecanımızla çıktığımız maceralı yolcuğun hakkını vermek istercesine bisikletlerimizi sürüyoruz Kapıkaya Kanyonu içerisine.

Kanyona girer girmez yol çok bozuk ve biraz dik eğimle devam ediyor. Bu noktada bisiklet binmek imkansızdır. Yaklaşık olarak 300-400 metre kadar yol, bisiklet binilemeyecek kadar bozuk ve dar olarak devam etmektedir.

400-500 metre sonra ise 50-55 basamaklı bir tahta merdiven karşılıyor bizi. Bisikletlerimiz yüklü ve merdivenleri çıkartmak neredeyse imkansız. Merdivenlerin sağ tarafında bulunan tek tekerin ancak sığabileceği düzlükte iki kişi ile ittirerek bisikletlerimizi çıkartmayı ve bu zorlu bölümü de geçebilmeyi başarıyoruz...

Merdivenli bölüm geçildikten sonra çok güzel bir yol devam ediyor. Kayalıkların arasında, dar geçitte, sadece kafamızı yukarıya diktiğimizde gökyüzünü görebildiğimiz bir kanyonda ilerliyoruz. Yol yürüyüş yol ve ancak tek bisiklet sığabilmektedir.
Bu muhteşem güzellikte ki yol Kanyon içerisinde bulunan nehrin kıyısından devam ederek bir kaç km. daha devam etmektedir.

Kanyon kayalıkları bittikten sonra orman içerisinde devam eden yol, oldukça bozuk ve engebelidir. Ağaç kırıkları, iri taşlar ve küçük kanallar oluşmuştur. Dikkatli devam edilmesinde fayda vardır.


Sonrasında yol Yerköprü istikametinden gelen bir kanal duvarı ile kesilmektedir. Kanalın diğer tarafında yolun devam ettiği görülmekte ise de diğer tarafa geçmek neredeyse imkansız bir durumdadır. Bir şekilde geçmenin çarelerini aramaktayız. Farklı fikirler ve yollar deniyoruz. Yukarıda ki fotoğrafta görülen merdivenden geçmeyi denemek istesek de, ağaç zayıf kalmış ve çok esnemekte olduğundan riske giremedik.

Saatler ilerlemekte ve hava kararmak üzereydi. Bir yandan uygun kamp yeri bakarken bir yandan da etrafı keşfetmeye çalışırken, kanal kenarından devam ederek karşı yola geçilebileceği fikrine vardık. Kaygan zemine sahip bu geçiş, zorlu riskli ama imkansız değildi. Dikkatli bir şekilde bu bölümü de gerek yolumuza devam edebiliyoruz. Yol bu noktadan sonra düzelerek devam etmektedir.

1-2 km sonra ise bu kez yolu kanyonun suyu kesmiştir. Yolun biraz sağ tarafında bulunan ve zarar görmüş olan tahta köprü henüz geçilebilecek durumda dır.

Kanyondan Yerköprü yoluna ulaşabilmek maceralı ve zorlu olsa da tüm gayretimiz ve azmimizle başarıyoruz. Hava kararmış ve saatler ilerlemişti. Kamp için 2 alternatifimiz vardı. 1 km geri giderek Yerköprü' ye ulaşmak yada 3-4 km tırmanarak Hacıkırı Köyüne ulaşmak. Bu kadar maceradan sonra yine maceraya devam ederek 1 saat daha karanlıkta ki tırmanışımızın ardından Hacıkırı(Kıralan) Köyüne ulaşıyor ve tren istasyonunda bulunan çamlık alana kampımızı kuruyoruz.

View more external

Waypoint

Aladağ

Waypoint

Meydan Yaylası

Waypoint

bakkal man av

Waypoint

Kapıkaya Kanyonu

Waypoint

Hacıkırı

1 comment

 • Zdjęcie rotabu

  rotabu 2013-12-03

  I have followed this trail  View more

  Kapıkaya Kanyonu zor ama geçilmesi gereken bir bölge.

You can or this trail